Na tej stronie znajdą Państwo zbiór odnośników prowadzących do artykułów z zakresu wiedzy o burzach i innych zjawiskach meteorologicznych. Życzymy miłej lektury!
- Zasadniczy podział burz
Artykuł poświęcony zasadniczemu podziałowi burz. Według tego podziału wyróżniamy burze frontowe i wewnątrzmasowe, przy czym burze wewnątrzmasowe dzielimy na burze termiczne (konwekcyjne) i adwekcyjne. Autorem artykułu jest Tomasz Machowski.
- Bezpieczeństwo podczas burz
Zbiór wiadomości na temat postępowania w czasie burz i innych niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, które są często związane z burzami. Bardziej obszerne informacje na temat bezpieczeństwa podczas groźnych zjawisk dostępne są również tutaj. Autorami artykułu są Artur Surowiecki i Tomasz Machowski.
- Bezpieczeństwo podczas silnych wiatrów
Zbiór wiadomości na temat postępowania w czasie występowania silnych wiatrów, które okresowo występują na obszarze Polski. Autorem artykułu jest Igor Laskowski.
- O superkomórkach
Wszystko na temat najgroźniejszych form burz – superkomórek burzowych. Autorem podstrony jest Artur Surowiecki, korekty dokonał Krzysztof Ostrowski.
- Rozbudowa pionowa chmur Cumulonimbus
Chmury Cumulonimbus (Cb) są dobrze znane wszystkim interesującym się meteorologią. Poza burzami mogą przynosić one ulewne opady, grad, silny wiatr, a czasem tornada. Jako chmury rozbudowy pionowej tworzą one wypiętrzone struktury o znacznej wysokości oraz mają rozmaite rozmiary i kształty. W artykule Krzysztofa Ostrowskiego opisano mechanizm powstawania chmur Cumulonimbus z licznymi aspektami ich budowy ze szczególnym uwzględnieniem górnej troposfery.
- Wały szkwałowe (chmury szelfowe)
Jednym z ostatnich symptomów wskazujących na możliwość pojawienia się gwałtownej burzy jest wał szkwałowy, żargonowo nazywany chmurą szelfową. W poniższym artykule opisano ich wygląd, cechy charakterystyczne, częstość występowania, a także sposób powstawania, wraz z licznymi przykładami. Autorem artykułu jest Igor Laskowski.
- Fizyka opadów gradu
Specjalistyczne opracowanie, w którym opisano uwarunkowania wpływające na prędkość opadania gradzin. Omówiono zagadnienie swobodnego spadku ciała w atmosferze, prędkości pionowej prądów wstępujących oraz posłużono się wzorami umożliwiającymi obliczenie w dużym przybliżeniu prędkości spadku kul gradowych. Obliczenia nie są jednak często spójne z rzeczywistością, o czym więcej napisał w artykule Krzysztof Ostrowski.
- Geneza i fizjonomia trąb lądowych i wodnych
Artykuł o trąbach powietrznych nie związanych z mezocyklonem – a więc o trąbach lądowych (ang. landspout) oraz wodnych (ang. waterspout). Opisano w nim szczegółowo warunki, czas powstawania oraz przykłady wystąpienia tego typu trąb w rejonie Polski oraz Europy. Autorem artykułu jest Igor Laskowski.
- Derecho i inne nawałnice w Polsce 19.07.2015 r.
Dzień 19 lipca 2015 r. zapisał się w pamięci jako jeden z najgroźniejszych incydentów pogodowych na obszarze Polski w drugiej dekadzie XXI w. Najsilniejsza z burz, która w pasie o długości niemal 600 km od Ziemi Lubuskiej po Podlasie dokonała licznych szkód wiatrowych została sklasyfikowana jako derecho. Ponadto, bardzo silne burze wystąpiły również w Polsce południowej, w tym burze superkomórkowe. W swoim artykule Krzysztof Ostrowski opisał definicję derecho, warunki meteorologiczne panujące w dniu wystąpienia gwałtownych zjawisk, ich szczegółowy przebieg oraz skutki.
- Nadzwyczaj silna burza gradowa na Podkarpaciu – 7.04.2016 r.
7 kwietnia 2016 r. m.in. przez Gorlice, Krosno oraz Przemyśl, przeszła rzadko spotykana o tej porze roku silna superkomórka burzowa, która przyniosła grad o średnicy dochodzącej do 5 centymetrów. We wpisie autorstwa Artura Surowieckiego dokonano analizy warunków meteorologicznych sprzyjających powstaniu omawianej superkomórki burzowej oraz szczegółowo opisano jej przebieg.
- Trąba powietrzna w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich – 21.08.2016 r.
21 sierpnia 2016 r. przez Chorzów i Siemianowice Śląskie przeszła trąba powietrzna, która na swojej trasie liczącej ok. 7 km długości, uszkodziła 8 dachów budynków oraz połamała wiele drzew. Spadające drzewa oraz ich konary uszkodziły kilkudziesiąt samochodów. Na podstawie szkód spowodowanych przez trąbę, jej siła została oceniona na F1/T2 w skali Fujity oraz Torro, co oznacza wiatr w porywach w przedziale od ok. 120 km/h do ok. 150 km/h. W niniejszym artykule podsumowano stan wiedzy na temat tego zjawiska. Opisano jego przebieg oraz szczegółową dokumentację zniszczeń, którą wykonał członek Stowarzyszenia Skywarn Polska i jednocześnie autor artykułu, Wojciech Pilorz.
- Najsilniejsze burze XXI wieku w Polsce
W artykule autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego opisano 10 najsilniejszych burz, które miały miejsce w latach 2000-2015 r. na terytorium Polski. W zdecydowanej większości przypadków ich przyczyną wystąpienia była superkomórka burzowa lub rozległa burza wielokomórkowa z sygnaturą bow echo, co pokazuje, jak groźne są te dwa typy burz.
- Historyczne tornada
Tornada należą do najgwałtowniejszych zjawisk na naszej planecie, a najsilniejsze z nich potrafią niszczyć wszystko na swojej drodze. Prędkość wiatru w niektórych trąbach może przekraczać 300 km/h, a w skrajnych przypadkach może zbliżać się nawet do 500 km/h. Artykuł prezentuje szczególnie pamiętne przypadki tornad z ostatnich 120 lat. Większość omawianych zjawisk miała miejsce w USA, ale są też przypadki z innych części świata. Autorem artykułu jest Krzysztof Ostrowski.
- Cyklogeneza głębokich układów niskiego ciśnienia strefy umiarkowanej
W okresie chłodnym powstaje wiele głębokich układów niskiego ciśnienia, w tym również dające się we znaki mieszkańcom naszego kraju. Przynoszą one przede wszystkim wichury o huraganowej sile, wysokie fale na wybrzeżach, silne opady deszczu oraz niekiedy śnieżyce i gwałtowne burze. O tym, jak powstają i co prowadzi do ich gwałtownego rozwoju – napisał w niniejszym artykule Igor Laskowski.
- Modelowanie numeryczne wiatru halnego
Wiatr halny, należy do wiatrów występujących lokalnie w Tatrach i na Podhalu. Prawidłowa nazwa tego zjawiska to efekt fenowy a wiejący wiatr nazywany jest fenem. O tym jak wygląda fen na przekrojach prognoz modeli numerycznych, oraz o towarzyszącym mu specyficznym rozkładzie temperatury i wilgotności na różnych poziomach atmosfery, napisał ekspert w dziedzinie modelowania numerycznego i jednocześnie członek naszego Stowarzyszenia – dr hab. inż. Juliusz Orlikowski
- Niże umiarkowanych szerokości geograficznych a huragany, tajfuny, cyklony tropikalne
Gwałtowne zjawiska atmosferyczne w okresie chłodnym często związane są z oddziaływaniem głębokich układów niskiego ciśnienia. Z racji iż ich występowanie często wiąże się z huraganowymi porywami wiatru, nadawane są im określenia które nie zawsze są spójne z rzeczywistą naturą zjawiska. Czy zatem użycie terminu „huragan” w naszej szerokości geograficznej jest poprawne? Kwestie sporne wyjaśnił w swoim artykule Grzegorz Zawiślak.
- Anatol i Ksawery – przykłady głębokich układów niskiego ciśnienia w rejonie Polski
W pierwszych dniach grudnia 1999 r. i 2013 r. w Europie pojawiły się głębokie układy niskiego ciśnienia, które spowodowały poważne szkody oraz ofiary śmiertelne, w tym również w Polsce. Niże „Anatol” i „Ksawery” miały wiele cech wspólnych, jak i również występowały pomiędzy nimi wyraźne różnice. Artur Surowiecki w swoim artykule omówił cyklogenezę oraz przebieg tych dwóch głębokich ośrodków niskiego ciśnienia od momentu ich powstania do momentu zaniku, wraz z towarzyszącymi im zjawiskami.
- Zima w USA a tzw. wir polarny – o co dokładnie chodzi?
Początek 2014 r. w wielu regionach Stanów Zjednoczonych był bardzo mroźny i śnieżny. Temperatura powietrza spadała poniżej -30°C, a miejscami nawet poniżej -40°C, bijąc stare rekordy meteorologiczne. W mediach wiele miejsca poświęcano tzw. wirowi polarnemu. Czy to on był głównym winowajcą tak srogiej zimy w tej części świata? Więcej napisał w krótkim komentarzu Szymon Walczakiewicz.
- Burze śnieżne
Burze z wyładowaniami atmosferycznymi kojarzą się przede wszystkim z ciepłą porą roku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że burze w naszej szerokości geograficznej możliwe są także zimą przy zaistnieniu określonych warunków atmosferycznych umożliwiających ich rozwój. O przyczynach oraz specyfice burz śnieżnych, a także o przykładach tych zjawisk w Polsce, więcej napisał Tomasz Machowski.
- Śnieżny efekt jeziora
Intensywne i długotrwałe opady śniegu występują nie tylko w górach. Co może niektórych dziwić, bardzo dużo śniegu może spaść również w regionach nadmorskich. Wiąże się on z tzw. efektem jeziora, nazywanym czasami efektem morza. W jednym ciągu od strony akwenu mogą przechodzić silne śnieżyce, a opad o zmiennym natężeniu może trwać kilka, kilkanaście godzin, a w skrajnych przypadkach nawet do kilku dni. W artykule autorstwa Igora Laskowskiego omówiono charakterystykę, powstawanie jak i obszary występowania efektu jeziora.
- Przyczyny marznących opadów deszczu
Gdy przy ujemnej temperaturze powietrza na powierzchni ziemi pada deszcz – to niepokojący znak świadczący o przemianie fazowej wody ze stanu ciekłego na stan stały. Niekiedy oblodzenie wywołane opadem marznącego deszczu jest tak znaczne, że może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego oraz znacznych szkód w energetyce i drzewostanie. Artur Surowiecki w krótkim wpisie wyjaśnia przyczyny występowania tego niebezpiecznego zjawiska, które często ma miejsce również na obszarze Polski.
- Mgły i ich rodzaje
Mgły są jednym z najpowszechniej występujących zjawisk atmosferycznych, zwłaszcza jesienią. W związku z tym kojarzą się najczęściej z szarugą, przyczyniają się do znacznych utrudnień na drogach i lotniskach, ale również potrafią być dość urokliwe – zwłaszcza przyziemne mgły radiacyjne. O rodzajach mgieł, ich powstawaniu oraz częstości występowania w Polsce i na świecie, napisali we wspólnym artykule Igor Laskowski i Rafał Dzik.
- Kilka słów o jesiennym zachmurzeniu
Jesień jest porą roku, w której dzień stopniowo się skraca, a liczba dni pochmurnych statystycznie ulega zwiększeniu. W poniższym artykule pod lupę wzięto chmury, które w tym okresie najczęściej „psują” pogodę – a więc Stratus, Stratocumulus i Nimbostratus. Opisano również kryteria określania wielkości zachmurzenia na niebie. Autorem artykułu jest Igor Laskowski
- Iryzacja na chmurze pileus
We wrześniu 2015 r. mieszkańcy Kostaryki, kraju położonego w Ameryce Środkowej, zaobserwowali owalną chmurę mieniącą się kolorami nad chmurą Cumulus congestus. Była to chmura towarzysząca pileus, na której pojawiło się zjawisko iryzacji. W poniższym krótkim artykule autorstwa Igora Laskowskiego opisano sposób powstawania tej chmury, jak i samego zjawiska iryzacji.
- Słownik Skywarn Polska
Słownik pojęć związanych z obserwacją i prognozowaniem niebezpiecznej pogody, w szczególności burz. Opisy haseł przedstawiają najistotniejsze informacje o omawianym zagadnieniu. Do wielu opisów dołączono grafiki przedstawiające omawiane zjawisko, co pomaga w zrozumieniu pojęcia. Autorem słownika jest Artur Surowiecki, korekty dokonał Szymon Walczakiewicz.